Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona, který přinese mimo jiné i novinky pojištění - povinném ručení, nejen elektrických koloběžek typu eČoprů platných od 23. 12. 2023.(zákonné pojištění - zelená karta) Co je to el koloběžka typu Ečopr si můžete přečíst zde: Elektrická koloběžka typu EČOPR . A protože na těchto ečoprech jezdíme již několik let a spadáme do kategorie kdy musíme mít zákonné pojištění, tak jsme se rozhodli z předstihem zjistit jak to všechno bude - nebo už je?
Pardi team
A jelikož je možno si vybrat pojišťovnu dle svého gusta, tak jsme oslovili tři největší na našem trhu, (jména neuvádíme, abychom nebyli osočováni z reklamy). Všem jsme zaslali mail s žádostí o povinném ručení. Některé odpověděli obratem, některým to trvalo trošku déle, ale odpověď byla obdobná, ,,… pracujeme na podobě povinného ručení, a doporučujeme navštívit některou naši pobočku, kde se Vám náš produktový manager pokusí na všechny Vaše otázky najít relevantní odpověď…,, Z jejich odpovědí lze vyčíst že tuto problematiku ještě nemají zapracovánu do svého portfolia služeb. V ostatních věcech nás odkázali na jejich stránky. A v další komunikaci nás informovali že je nutné aby vozidlo mělo přidělenou RZ (SPZ), a vin kód, posléze zřídí ,,zelenou kartu,,
A tady to vše začalo.
Žádná ze všech elektrokoloběžek typu eČopr nemá RZ protože dle zákona ji mít nemusí, a ani vin kód, některé mají sice nějaké číslo motoru na motoru - hnaném zadním kole, ale to dle pojišťovny nestačí, jelikož to není vin kód.
ečopr
Navíc mají některé elektrokoloběžky číslo stejné. POJIŠŤOVNY NEPOJISTÍ
Po mnoha pátráních po www i informacích získaných na STK, jsme dospěli k realitě že VIN kód může přidělit pouze dopravní inspektorát. Při návštěvě DI kde se nás ujali opravdu velmi slušně a iniciativně, … jsme odcházeli asi po 20 minutách velmi rozčarování, jelikož jsme dostali info, že vin kód nelze přidělit, jelikož chybí info od výrobce. VIN PŘIDĚLIT NELZE.
Česká kancelář pojistitelů, po kontaktování nás jen slepě informovala telefonicky, ,,… tím se zatím nezabýváme… ,, TAKŽE NIC.
Policista který jezdí k dopravním nehodám, kterého se nám podařilo vyzpovídat, nám nastínil modelovou situaci při průběhu dopravní nehody kdy dopravní prostředek nemá zákonné pojištění. Zaznamená fakta o dopravní nehodě, a mimo jiné bude vyžadovat veškeré doklady o dopravním prostředku. V situaci kdy potřebné dokumenty nemá, sepíše a předá přestupkové komisi která ,,rozhodne,, jak, je otázka až se to stane. KOMISE ROZHODNE. Jak?
Další jiná otázka je, když při nehodě dojde ke zranění nějakého účastníka, a jak se zachová pojišťovna, ale z praxe když pojišťovna zjistí že není povinné ručení, tak se na Vás rozhodně slušně ,,zhojí,, a nic tím nenaděláte, protože i pojišťovna se musí takto chovat. JSTE NEPLATIČ.
Zaslali jsme dotaz na Ministerstvo dopravy, jak postupovat, a snad se dočkáme odpověď kterou obratem zveřejníme.
Pokud existuje někdo kdo na výše uvedené má nějaké relevantní info, nechť nám všem kteří jezdí na elektrokoloběžce typu eČopr poradí jak dosáhnou toho abychom se mohli chovat dle zákona a zařídit si povinné ručení - zelenou kartu.
mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
telefon:
606 80 66 80
530 33 44 99,

Bezpečná jízda na koloběžkách a elektrokoloběžkách

Elektrokoloběžky se stávají v posledních letech stále populárnějším dopravním prostředkem. 

V zákoně o silničním provozu (č. 361/2000 Sb.) se dočtete v paragrafu 57 v odstavci 2, že jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka. A to znamená, že ten, kdo jede na koloběžce, je cyklistou se všemi právy i povinnostmi.

13x proč jezdí, či chtějí Ečopr

Ečopr je svobodný dopravní prostředek, který opravdu umožňuje svobodu pasivního i aktivního pohybu pro všechny, a proč 13 hvězdiček? No prostě proto, že jsme dle Vašich odezev sestavili tento žebříček hvězdiček. Během doby jste položili mnoho otázek, na mnoho jsem odpověděli, a sestavili tyto hvězdičky proč Ečopr.

     Ečopr je svoboda. Je to jízda na něčem co se ,,Chooperu - Harley,, podobá a proto se tak i jmenuje. Každý si pod pojmem Ečopr představuje možná něco jiného, proto je nejlepší se prostě na Ečopru projet a každy si udělá vlastní poznatek.

     Jakmile máte sen, musíte začít pracovat na tom, aby se stal skutečností. Rozhodnutí, že se na něčem takovém projedete má dozajista každý, a opravdu k tomu stačí jen malý krůček, koupit - půjčit zde www.kolobrnda.cz 

     Modelů je nejen na našem trhu mnoho, mnohé firmy si je nechávají vyrábět přímo pro sebe (např. Capireli, Kentoa, Scot, Hecht, Ecopr X7, ....), ale naprostá většina těchto prodávaných modelů spadají do kategorie skůtrů, což je model který má motor o výkonu nad 1000w, a max konstrukční rychlost 25 km/h. Vše co má  nad tyto hodnoty, spadá do kategorie skůtr, a vztahují se na tento skůtr jiné zákony než na kolobežky do 1000w a do max rychlosti 25km/h.

     Tyto elektrokoloběžky se od sebe nedají prakticky rozeznat, poznají to jen v servisu či PČR. 

 

Elektrokoloběžka s výkonem motoru do 1000W, a max konstrukční rychlosti 25km/h

- nemusíte vlastnit řidičské oprávnění

- můžete všude tam kde můžete s kolem, např na všechny cyklostezky

- dle zákona na tyto elektrokolobežky je pohlíženo jako na jízdní kolo

 

Elektrokoloběžka s výkonem motoru nad 1000W, a konstrukční rychlosti nad 25km/h je skůtr

- musíte mít řidičské oprávnění skupiny dle výkonu motoru //některé elektrokoloběžky mají výkon i více jak 5kw//

- musíte mít technický průkaz vozidla //techničák//

- můžete pouze na komunikace pro motorová vozidla, //nemůžete třeba na stezku pro cyklisty, turistickou, lesní či polní, ...// 

- musíte mít pojištění odpovědnosti, //zelená karta//

- musíte na pravidelnou technickou kontrolu do stanice STK

- musíte mít RZ //dříve SPZ//

- musíte mít vždy přilbu

- musíte parkovat pouze na místech k tomu určených

 

Více se dozvíte v kategorii legislativa a zákony

sponzor Kletch.cz